HIZLI İNDEXLENME TEKNİKLERİ

HIZLI İNDEXLENME TEKNİKLERİ

Bir site index almıyorsa, bunun iki sebebi vardır;
Birincisi, arama motoru tarafından cezai bir işlem görmüş olması,ikincisi yazılımsal bir hata yapılmış olması.
Yazılımsal hatalar;
Sitenin arama motoru botları tarafından erişim yetkisinin tanımlandığı robot.txt dosyası ile hatalı erişim kısıtlaması yapılmış olması
Yanlışlıkla sayfalarda <meta name=”robots” content=”noindex”>  kodunu kullanarak, arama motorlarının bu sayfaları indexlemesini engellemek.
Peki ya sitemiz geç index alıyorsa bunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;
-Arama botlarının, sitenizi taramasında yaşadığı zorluklar (yazılımsal veya tasarımsal sorunlar)
-Sunucu bazlı sıkıntılar, sitenin yavaş olması
-Yetersiz güncelleme sıklığı
-Yetersiz baclink alımı
-Yetersiz site içi linkleme

 

Şimdi gelelim “Hızlı İndexlenme Tekniklerine“;

Sitelere ait yeni içeriklerin erkenden indexlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü Google nezdinde bir yeniliği veya haberi ilk duyuran site nitelikli ve üretken site olarak görülür.

1-)Güncen İçerik: Sitemiz hangi aralıklarla içerik yayınlıyorsa, Google botlarının ziyareti de ona göre şekilleniyor ve içerik güncelliği ile doğru orantıda site ziyaret sıklığını belirliyorlar.

Dolasıyla sitede gün aşırı içerik değişikliği varsa Google gün aşırı girmeye başlıyor, saatte bir değişiklik varsa saatte bir google ziyaret ediyor.

2-)İmleme Siteleri: İmleme siteleri en çok içerik girilen sistemlerdir. Öyle imleme siteleri vardır ki, neredeyse dakika başı yeni bir link eklenmekte ve içerik güncellenmektedir. Google bot neredeyse bu sıklıkta güncellenen imleme sitelerinden çıkmamaktadır. Yeni yazılan yazılarınızın linkini bu sitelere eklemek, Google’ın yazınızı anında fark etmesini sağlayacaktır.

3-) Sosyal Siteler: Sosyal sitelere genel olarak imleme siteleri dahil olsa da özellikle Twitter, Facebook gibi sosyal sitelerde son yazılarınızın linklerinin yer alması 3 ila 6 kat arasında indexlenme hızınızı arttırabilir. Bunun için son yazılarınızı Twitter, Facebook gibi uygulamalara göndermek oldukça iyi bir tercih olacaktır.

4-)Ping Siteleri: Ping siteleri, arama motorlarına yeni yayınlanan yazılar hakkında veri gönderen sitelerdir. Hazır sistemlerimiz destekliyorsa otomatik ping servislerine gönderme ayarları yapılmalı. Desteklemiyorsa, Elle bu servislere yazılarımız eklenmelidir.

5-)Sitemap Oluşturma: Google webmaster araçlarından sitemap ekledikten sonra, google daha hızlı ziyaret edebilmektedir.  Aynı zamanda sitemap eklentisi kullanıyorsanız bunun da oldukça faydası olacaktır. Çünkü sitenize her eklenen yeni link, site haritası eklentisi tarafından Sitemap’e eklenerek arama motorlarına bilgilendirmelerde bulunmaktadır.

6-) Sık güncellenene sitelere yorum yapmak: Sık güncellenen sitelere, kendi sitenizi de belirterek yorum yaptığınızda, o sayfaya Google Bot’un ilk gelmesiyle, botu sitenize de çekmiş olacaksınız. Özellikle burada yorum yaptığınız sayfanın güncelliği, sitenin güncelliğinden daha önemlidir. Dolayısıyla, sık yorum alan bir yazıya yorumda bulunmak daha avantajlı olacaktır.

7-) Google Toolbar Kullanımı: Google toolbar, kullanılarak yine google’u ziyaret edilen sayfalardan haberdar edebilirsiniz. Bu şekilde yeni sayfanıza yapacağınız birkaç ziyaret ile indexlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

8 -) Ana Sayfa Güncelliği: Ana sayfa ne kadar güncel ise, ana sayfanızda yer alacak son yazıda o kadar daha erken fark edilir ve indexlenir. Ana sayfanızın güncelliği sayfadaki farklılık ve çeşitlilik ile olur.

Umarım faydalı olmuştur.

Yazar: Nilüfer Çelikbağ

Düzce Üniversitesi-Yönetim Bilişim Sistemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir