HUMMINGBIRD GOOGLE ALGORİTMASI NEDİR?

 

                                                            HUMMİNGBİRD NEDİR?

Aslında hummingbird algoritması google caffeine güncellemesine eşlik etme niteliğine sahip bir güncelleme olup diğer algoritmalara katkıda bulunup daha hızlı yanıt vermek adına ortaya çıkmış bir algoritmadır.

Peki ne anlama geliyor hummingbird? Kelime anlamı sinekkuşu demektir. Hassas ve hızlı olmasından dolayı kinaye yapılmıştır. Arama terimlerinden ziyade kelimelerin anlamlarına odaklıdır. Hummingbird yani sinekkuşunun olmasının sebebini de artık Google’ın daha hassas ve daha hızlı olduğunu belirtmek olduğunu söyleyebilirim.
Dikkat edilmesi gereken bir nokta içeriğinizin sadece içerikten ibaret olmayıp sitenizde semantik web’in gerektirdiği şekilde işletmelerinizin konum bilgilerini, bir üründen veya hizmetten bahsediyorsak ürün fiyat ve stok durumu gibi bilgileri de oluşturup içeriğinizle ilişkilendirmemeyi unutmamaktır.
Aslında hummingbird isimlendirilmemeden önce de arama motorları tarafından fark edilip benimseniyor ve isim alıyor ve daha sonra da SEO kural algoritması olarak dikkatleri çekiyor.
Humminbird’i diğer algoritmalar ve güncellemelerden ayıran en önemli farkı ise spesifik olarak bir spam hedefleme algoritması değil bunun yerine belirli sorgular için en iyi sonuçlar verme çabasıdır.

NE İŞE YARAR?
Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak; bulunduğum yere en yakın hastane neresidir? Şeklinde yapılan arama sonuçlarına sağlıklı sonuçlar verir.Bulunduğunuz yerin haritasını google ile paylaşmak Hummingbird’in sizi daha kolay ve daha hızlı tanımlamasına ve bulunduğunuz yere ait en yakın hastaneyi veya hastaneleri sıralamasını sağlar. Ziyaretçi tarafından okunup, takip edilen, ziyaretçi tarafından sorulan sorulara cevap verilen, yüksek kaliteli içerik sağlayan siteleri olumlu yönde etkiler. Ziyaretçi dostu olarak bilinen Hummingbird internet kullanıcılarına olumlu sonuçlar sunmaktadır ama bazen de bazı websitelerinin trafiğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Ama bir ay içerisinde trafiğinizi olumsuz etkilemiyorsa bu da sizin Hummingbird algoritmasından etkilenmediğinizi göstermektedir.

 

PEKİ SEO’YU NASIL ETKİLEDİ?
1-Mobildeki etkinlik, Gps, sesli arama verisi, konum, uyarlama daha fazla olduğu için artacak. Mobil ve benzeri teknolojilere uyarlama yapmayan firmalar ve hizmetler geri plana atılacak.
2- Kullanıcı Google arama motorundan direkt bilgiye ulaştığı için, Google’ın kendi içindeki etkinliği artar iken internet sitelerine düşen kar payı gerilemektedir.
3- Google kendi reklam gelirlerini artırırken, internet sektöründeki şahıs ve firmaların gelirlerini düşürecektir.

4-Google pazarda yerelleşerek pay yükseltebilecektir.

Bir sonraki SEO içerikli yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir