TRUSTRANK DEĞERİ

TRUSTRANK DEĞERİ

Pagerank değerinin sıfırlanması üzerine bütün gözlerin trustrank değerine çevrilmesi kuvvetle muhtemel. Google’un kendisini kandırmaya çalışanlara karşı geliştirdiği bu değerin temelinde işini dürüst yapmak yatıyor, zaten türkçe karşılığına baktığımızda da “güven aralığı” olarak karşımıza çıkıyor. Burada asıl önemli olan sitenin ne kadar link aldığı değil, insanlara ne kadar faydalı olduğudur. Web sitenizin durumuna göre google tarafından size verilen ve 0-10 arasında değişen bu değer, serp sıralamanıza direkt olarak etki ediyor. Aynı tür kuşlar birlikte uçar mantığıyla hareket eden google kötü siteler kötü sitelere link verirken, iyi siteler iyi sitelere link verir mantığıyla hareket ediyor. Puanlamada ise önemli olan bir siteden link çıkarken o sitenin almış olduğu puandan kesinlikle daha az bir puanla çıkış yapıyor olmasıdır.

Pagerank yazımı yazımı mutlaka okumuşsunuzdur 🙂 orada anlattığım hikayeyi trustrank mantığına uyarlarsak;
Yeni taşındığınız eve eşya almak için mahalledekilere danışıyorsunuz ve ona göre kendinize bir yol haritası belirliyorsunuz. Bunun için ilk etapta sorduğunuz 6-7 tane genç ile mahalle muhtarının referansını elbette bir tutamazsınız. Çünkü muhtarın vasfı gençlerden daha kuvvetli üstelik yaşı da daha büyüktür. İşte Google da aynı böyle düşünüyor ve domain yaşı büyük olan, ziyaretçi sayısı fazla aynı zamanda insanlara faydalı olan sitelerden aldığımız linkler bizim için daha kıymetli. Pagerankta alınan link sayısına bakılırken, trustrankta o linkin kalitesi, link veren sitenin içeriği gibi etmenler üzerinde duruluyor.
Bütün bunların yanında özgün içerik, alan adı yaşı, link aldığımız ve link verdiğimiz siteler ve site hızı gibi etmenler de mevcut. Site içeriğinin özgünlüğü bizim için büyük bir etken. İnsanlar sitemizi ziyaret ettiği zaman istediklerini bulmalı anında siteyi terk etmemeliler. Alan adı tecil süresi ne kadar uzunsa rakiplerimize o kadar avantajlıyız. Öte yandan hem Google hem de sitemize gelen ziyaretçiler tarafından site hızınız oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yazar: Aliye KARABACAK

Düzce Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir